Transport Commissioners


Transport Commissioner is the Head of the Motor Vehicles Department.
 

Sl.No Name From To
1 Sri. T.C.S Pillai ICS 01.07.1958 12.05.1960
2 Sri. George Thomas ICS 12.05.1960 26.12.1961
3 Sri. C.Thomas IAS 26.12.1961 02.061962
4 Sri. P.S.Padmanabhan ICS 02.06.1962 23.04.1963
5 Sri. K.K.Ramankutty IAS 23.04.1963 04.05.1964
6 Sri. K.S.Menon IAS 04.05.1964 18.05.1964
7 Sri. T.S.Padmanabhan ICS 18.05.1964 23.08.1967
8 Sri. C.Thomas IAS 23.08.1967 12.11.1969
9 Sri. K.K.Ramankutty IAS 12.11.1969 25.06.1971
10 Sri. K.C.Sankaranarayanan IAS 25.06.1971 01.03.1972
11 Dr. C.R. Krishnamoorthy IAS 01.03.1972 07.03.1974
12 Sri. K.C.Sankaranarayanan IAS 07.03.1974 17.05.1974
13 Sri. G.Bhaskaran Nair IAS 17.05.1974 14.12.1976
14 Sri. C.K.Kochukoshy IAS 14.12.1976 07.03.1977
15 Sri. K.C.Sankaranarayanan IAS 07.031977 16.08.1979
16 Sri. K.V.Ramakrishna Iyyer IAS 16.08.1979 12.01.1981
17 Sri. N.Gopalakrishnan Nair IAS 13.01.1981 01.04.1981
18 Sri.Mahabala Rao IAS 01.04.1981 12.021982
19 Sri. N.Gopalakrishnan Nair IAS 12.02.1982 24.03.1982
20 Sri. C.P.Nair IAS 24.03.1982 31.03.1982
21 Sri. K.V.Vidhyadharan IAS 01.04.1982 31.01.1988
22 Sri. G.Gopalakrishna Pillai IAS 24.03.1988 27.05.1988
23 Sri. N.Krishnan Niar IAS 28.05.1988 17.07.1989
24 Sri. G.Gopalakrishna Pillai IAS 17.07.1989 02.09.1991
25 Dr. D.Babu Paul IAS 02.09.1991 26.09.1991
26 Sri. Mohammed Riazuddin IAS 26.09.1991 30.04.1992
27 Dr. D.Babu Paul IAS 30.04.1992 01.10.1992
28 Sri. R.B.Pathak IAS 01.10.1992 11.11.1992
29 Sri. K.Mohanachandran IAS 16.11.1992 09.12.1992
30 Sri. V.V.Vijayan IAS 09.12.1992 28.02.1994
31 Sri. T.N.Jayachandran IAS 28.02.1994 30.06.1994
32 Dr. D.Babu Paul IAS 01.07.1994 12.10.1995
33 Sri. M.G.K.Moorthy 12.10.1995 09.11.1995
34 Sri. C.Ramachandran IAS 09.11.1995 01.06.1996
35 Sri. Mathew C. Kunnunkal IAS 01.06.1996 19.06.1996
36 Dr. D.Babu Paul IAS 19.06.1996 18.11.1996
37 Sri. R.B.Pathak IAS 18.11.1996 31.12.1996
38 Sri. K.Mohandas IAS 18.01.1997 07.05.1997
39 Sri. Mohammed Riazuddin IAS 08.05.1997 18.08.1997
40 Sri. P.R.Chandran IPS 18.08.1997 27.04.1998
41 Sri. K.J.Joseph IPS 27.04.1998 22.01.1999
42 Sri. S.Pulikesi IPS 23.01.1999 08.10.1999
43 Sri. K.J.Alphonse IAS 08.10.1999 15.05.2000
44 Sri. K.P.Somarajan IPS (in charge) 15.05.2000 09.04.2001
45 Sri. K.P.Somarajan IPS (ADGP) 09.04.2001 11.10.2004
46 Sri. Raman Sreevastava IPS (ADGP) 11.10.2004 03.02.2005
47 Sri. P.ChandraSekharan IPS (IG) 07.02.2005 06.08.2006
48 Sri. Ramesh Chandra Bhanu IPS (ADGP) 07.08.2006 08.01.2008
49 Sri. S.AananthaKrishnan IPS (Addl TC, in charge) (IG) 08.01.2008 19.06.2009
50 Sri. Premshanker IPS (DGP) 19.06.2009 06.04.2010
51 Sri. V.P. Joy, IAS Secretary, Transport (Addl charge) 06.04.2010 06.09.2010
52 Sri. T.P. Senkumar, IPS 06.09.2010 09.01.2012
53 Sri. A. Hemachandran, IPS 09.01.2012 24.04.2012
54 Sri. K.S. Balasubramanian, IPS 25.04.2012 30.08.2012
55 Sri. P. Vijayanand, IPS 12.09.2012 07.06.2013
56 Sri. Rishiraj Singh, IPS 07.06.2013 19.06.2014
57 Sri. Said Mohammed C M, JTC (Full additional charge) 20.06.2014 09.07.2014
58 Ms. R. Sreelekha, IPS 10.07.2014 09.09.2015
59 Sri. Tomin J Thachankary, IPS 11.09.2015 22.08.2016
60 Sri. S.Aananthakrishnan IPS 22.08.2016 31.07.2017
61 Sri Anil Kant IPS 01.08.2017 20.01.2018
62 Sri K Padmakumar, IPS 21.01.2018 17.02.2019
63 Sri Sudesh Kumar I P S 18.02.2019 16.09.2019
64 Ms. R. Sreelekha, IPS 16.09.2019 31.05.2020
65 Sri.Rajeev Puthalath, JTC (I/C) 31.05.2020 04.06.2020
66 Sri M R Ajithkumar, IPS 05.06.2020